NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

greška

Ukucao sam objašnjenje za današnju reč a nisam kliknuo na pošalji.Postoji li mogućnost ispravke?

2 za
3 protiv
tropot
2011-08-18
???

tropot napisa...

Ukucao sam objašnjenje za današnju reč a nisam kliknuo na pošalji.Postoji li mogućnost ispravke?

... Koliko vidim, sve reči su Vam danas priznate, osim DUDOVIK. Šta bi to trebalo da znači?

3 za
1 protiv
Supervizor
2011-08-18
???

dudova šuma indecision

5 za
0 protiv
tropot
2011-08-18
???

tropot napisa...

dudova šuma indecision

... priznato.

4 za
0 protiv
Supervizor
2011-08-18
???

Dudova šuma je dudik.

3 za
5 protiv
Braca
2011-08-18
???

@ braca

Mislim da je ispravno i jedno i drugo. Postoje npr. varijante za bukovu šumu bukvik i bukovik. Razlika je u tome da li neko posmatra šumu kao skup drveća ( bukva - bukvik), ili kao mesto gde se nalazi drveće (bukva - bukov gaj - bukovik). Vaša varijanta stavlja drveće u prvi plan, što je mnogo bolje - bar za iste. Šta mislite o tome?

5 za
1 protiv
lascaux
2011-08-18
???

Moram priznati da nisam čuo za bukvik, iako je analogan dudiku. Za bukovik, jasenovik, leskovik i sl. jesam, ali eto, čovek se uči dok je živ. :)

5 za
4 protiv
Braca
2011-08-18
???

Braca napisa...

Moram priznati da nisam čuo za bukvik, iako je analogan dudiku. Za bukovik, jasenovik, leskovik i sl. jesam, ali eto, čovek se uči dok je živ. :)

...U bre Braco,prava si picajzlawink...

4 za
3 protiv
Nuredin Gebreselasije
2011-08-18
???

@ Braca

Mislim da vas to neće sprečiti da razumete značenje reči, naročito što sam pročitao neka vaša pojašnjenja za izvesne reči, koja su izvanredna. Inače bukvik se govorilo (i još uvek govori) u mom zavičaju u Bosni, doduše u konkretnom slučaju je vlastita imenica, ali je verovatno nastala na taj način. A ovako sam se malo umilio supervizoru Supervizoru, jer sam spasao (bar za sada) njegovo priznavanje reči.

3 za
1 protiv
lascaux
2011-08-19
???

Errare humanum est. Zato odvoji vokativ zapetama. ;)

Kao što rekoh, znam primere etimologije za obe vrste leksema, ali nisam znao objašnjenje koje je u Vašem slučaju zaista jasno. :)

4 za
2 protiv
Braca
2011-08-19
???

Ne bih da vam se miješam u stručnost, ali mislim da je ispravno reći ''bukovik'', a ne ''bukvik''.

2 za
2 protiv
Petar Maljević
2011-08-19
???

˝Cui peccare licet peccat minus˝ - Ovidije

Znam da ste razumeli na šta sam mislio. Da, da, to je samo pravopis, a on je u velikoj meri  i stvar dogovora, a ne samo logike. Reči (jezik) su starije od pisma. Nisu slučajno mnogi veliki pesnici otkrili da ih pravopis sputava, a ko ume sa rečima ako ne pesnici. To kažem za njih, ne za sebe. I da zanima me na koji vokativ ste mislili?

@ Petar

Slobodno se mešajte, pogotovo što sebe nikako ne bih nazvao stručnjakom. Po vama je onda nepravilno i šljiva - šljivik.

Hoću da kažem da malo oslušnete reči, a ne samo da ih svrstavate u pravilne ili nepravilne na osnovu toga što ste tako negde pročitali.

Ja i dalje ne tvrdim da sam ja u pravu, nego samo govorim kako razmišljam. 

1 za
2 protiv
lascaux
2011-08-19
???

Primedba za vokativ je bila upućena Nuredinu.

3 za
2 protiv
Braca
2011-08-19
???

У Речнику Матице српске пише: ДУДИЊИК и ДУДИЊАР - место где су посађени дудови, дудов гај

2 za
0 protiv
bajkoljubac
2011-08-19
???

lascaux napisa...

 

Slobodno se mešajte, pogotovo što sebe nikako ne bih nazvao stručnjakom. Po vama je onda nepravilno i šljiva - šljivik.

Hoću da kažem da malo oslušnete reči, a ne samo da ih svrstavate u pravilne ili nepravilne na osnovu toga što ste tako negde pročitali.

Ja i dalje ne tvrdim da sam ja u pravu, nego samo govorim kako razmišljam. 

...Mislim da se nijesmo razumjeli. Šljiva - šljivik je u redu, kao i bukva - bukovik, ali ne i bukvik!

0 za
2 protiv
Petar Maljević
2011-08-19
???

Postoji neko selo Bukvik u Bosni i to je sve.

0 za
3 protiv
Petar Maljević
2011-08-19
???

У већ споменутом Речнику Матице српске (РМС) БУКВИК означава букову шуму, и синониман=једнозначан је са појмом БУКОВИК.

6 za
0 protiv
bajkoljubac
2011-08-19
???

Braca napisa...

Primedba za vokativ je bila upućena Nuredinu.

...Hvala ti ,Bracika, na sugestiji.Inace priznajem da sam odusevljen tvojim znanjem gramatike.A i inace celokupnom erudicijom.

2 za
1 protiv
Nuredin Gebreselasije
2011-08-19
???

Vi Maljeviću tvrdite da postoji ime koje nije reč. To bi bilo isto kao kad bi neko ko je čuo za vašeg prezimenjaka Kazimira Maljeviča (genijalnog slikara), upoznavši vas rekao da vam je prezime nepravilno. - Jer pobogu ne kaže se Maljević! I zašto bi neka reč koja je tvorena sasvim u duhu našeg jezika bila nepravilna, sve i da je nema u rečniku. Da se ne stvaraju nove reči jezik bi ubrzo bio mrtav, u prirodi jezika je da se stalno menja. Preslušajte ponovo analogne primere: višnjik, trešnjik, šljivik, izmislite i vi neku ako ste dovoljno maštoviti.

Hvala Bajkoljupče na arbitraži, mislim da se slažete da reči prvenstveno treba da ulaze u rečnik i tako ga obogaćuju, a ne da bude dozvoljen slučaj da se smeju koristiti isključivo one iz Rečnika.

4 za
0 protiv
lascaux
2011-08-22
???

Језик живи кроз речи које користимо; тако се фонд речи (речник) увећава. Нисам за насилно прављење, калемљење, измишљање...речи, али временом и неке дијалекатске, жаргонске,новостворене...постају равноправне или чак ''надвладају''дотадашње, ако су у духу језика. У неким јужним крајевима чућете и реч ШЉИВАК и ШЉИВАР, БАГРЕМАР и БАГРЕЊАР...Мој допринос дискусији је у том смеру био окренут - речник ''форсира'' неки облик речи, али и новостворене (кованице) су увек добродошле. Сетимо се само Змајевих СНОХВАТИЦА или ПЛЕТИСАНКЕ Лазе Костића.

5 za
0 protiv
bajkoljubac
2011-08-22
???

Dali ste dobre primere. Takve kovanice svakako mogu da postanu široko prihvaćene. Ali pogledajte npr. Momčila Nastasijevića. Kada se čuje njegov jezik , vidimo koliko mu je tadašnji književni jezik bio nedovoljan. A koliko još postoji prostora koji se samo naslućuje...

@ Petar Maljević

Oprostićete mi ako sam bio suviše oštar u polemici. Niste vi krivi što sam  danas odigrao loše slagalicu.

Sad će neko da kaže - ˝Eh da je samo danas˝

3 za
0 protiv
lascaux
2011-08-22
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0134 sec.

Copyright © 2024